Imieniny:
24.09.2012

Niepełnosprawni z powiatu tucholskiego znajdą pracę

W piątek 21 września br. Starosta Tucholski Dorota Gromowska oraz Członek Zarządu Wojciech Kociński podpisali z władzami województwa umowę o dofinansowanie utworzenia w Tucholi nowego Zakładu Aktywności Zawodowej na kwotę 1,5 miliona złotych.

W nowym ZAZ-ie prowadzonym przez powiat tucholski powstanie 35 miejsc pracy dla osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności oraz 15 dla pracowników obsługi. Placówka zostanie utworzona przy ul. Świeckiej 89a w Tucholi, w budynkach Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych. Będzie się specjalizować w usługach wytwórczo-usługowych:

  • gastronomia i catering,
  • centrum szkoleniowo-konferencyjne z bazą noclegową i siłownią,
  • sala zabaw i edukacji dla dzieci,
  • prace porządkowe,
  • krawiectwo.

Przygotowania do utworzenia ZAZ-u w Tucholi już trwają. Zarząd województwa podjął decyzję w sprawie przekazania wsparcia na wykonanie prac remontowych i budowlanych, które pozwolą na dostosowanie budynku do nowych funkcji. Zarząd powiatu tucholskiego ogłosił już przetarg na realizację inwestycji. Dofinansowanie w wysokości 1,5 miliona złotych trafi na ten cel ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W uroczystym podpisaniu umowy dotyczącej udzielenia wsparcia wzięli udział marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Edward Hartwich, starosta tucholski Dorota Gromowska oraz członek zarządu powiatu Wojciech Kociński.

Zakłady aktywności zawodowej dają szansę osobom niepełnosprawnym na przygotowanie się do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia. Stwarzają możliwość podjęcia pracy przez osoby zamieszkujące nie tylko duże aglomeracje ale także tereny wiejskie. Wspieranie tego typu placówek, to jedno z ważniejszych zadań samorządu województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Działalność zakładów aktywności zawodowej opiera się na wprowadzaniu osób niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo na rynek pracy, przy jednoczesnym stworzeniu dla nich specjalnych warunków. To ogniwo pomiędzy instytucjami skierowanymi wyłącznie dla osób niepełnosprawnych, a otwartym rynkiem pracy. W ZAZ-ach prowadzona jest rehabilitacja społeczna, zawodowa i lecznicza. Organizatorem zakładów może być gmina, powiat oraz fundacja, stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna. Działalność placówek wspiera Urząd Marszałkowski za pośrednictwem środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Na podstawie informacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego wprowadził Wydział Promocji i Sportu