Imieniny:
01.03.2020

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Od 2011 roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypominając żołnierzy antykomunistycznego Niepodległościowego Podziemia.

W dniu 1 marca br. Pan Waldemar Kierzkowski - Członek Zarządu Powiatu Tucholskiego, p. Jacek Lorczak - Z-ca Naczelnika Wydziału Organizacyjnego oraz Radna Gminy Śliwice p. Danuta Sikora złożyli wiązankę kwiatów w Lipowej Tucholskiej pod pamiątkową tablicą, przypominającą o stoczonej tam 21 lipca 1946 roku potyczce pomiędzy żołnierzami V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, a Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w tym dniu obchodzone jest święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści  zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę. Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

 

mat.: WO, WRLiFE