Imieniny:
24.08.2011

Buraczane zbiory w sierpniu

Sierpień okazał się bardzo owocnym miesiącem dla cyropu, zwanego także fjutem, czyli syropu z buraków, wytwarzanego przez Panią Marzenę Przytarską z Przyrowy. Produkt ten został wyróżniony w dwóch ważnych konkursach: „Naszym Kulinarnym Dziedzictwie” i na Festiwalu Smaku w Grucznie.

Tradycja wytwarzania syropu z buraków sięga na terenie Borów Tucholskich co najmniej początków XX w. W dawnym tradycyjnym pożywieniu cukier wykorzystywano bardzo oszczędnie, należał do produktów luksusowych. Dlatego też słodki syrop uzyskiwany z przerobu buraków cukrowych używano do smarowania pieczywa, czy jako rodzaj słodyczy dla dzieci.
Jak powstaje syrop: umyte buraki cukrowe strugamy, trzemy na wiory i parujemy. Z uparowanych buraków wyciskamy sok używając do tego prasy. Wyciśnięty sok z buraków gotujemy około 12 godz., aż odparuje i powstanie gęsty syrop. Przepis nie wygląda wprawdzie na skomplikowany, ale jest tak pracochłonny, że mało kto syrop wytwarza.
Od dwóch lat zajmuje się tym Pani Marzena Przytarska z Przyrowy, która często prezentowała cyrop także na stoiskach Powiatu Tucholskiego podczas różnych imprez promocyjnych. W sierpniu tego roku produkt ten został zauważonych i nagrodzony na dwóch ważnych konkursach związanych z tradycyjnymi specjałami naszej kuchni. Syrop z buraków uzyskał:
• wyróżnienie Smak Roku podczas Festiwalu Smaku w Grucznie;
• II miejsce w finale regionalnym konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” w Przysieku.
Otrzymać te nagrody nie było łatwo, bo produkt oprócz walorów smakowych musi posiadać długoletnią tradycję wytwarzania na danym terenie. W dokumentowaniu tradycyjnego pochodzenia wspiera lokalnych producentów także Starostwo Powiatowe w Tucholi.

Przygotował Wydział Promocji